Pokud se chystáte na dovolenou do Chorvatska i mimo sezónu, věřte, že se rozhodně nudit nebudete. Chorvatsko je plné nádherných míst, divoké přírody a památek, které můžete obdivovat i v podzimních a zimních měsících. Takových míst je v Chorvatsku opravdu mnoho a je těžké se rozhodnout, která místa navštívit a která vynechat. Naše tipy vám možná váš těžký výběr usnadní.

Onofriova fontána

Na samém počátku, kdy „Dubrovník“ používal k přežití hlavně dešťovou vodu, se rozhodli, že potřebují účinnější metodu získávání čisté vody. Město „Dubrovník“ získalo pomoc dvou stavitelů na vybudování akvaduktu ze sousedního místa zvaného „Šumet“. Je považován za jeden z nejúchvatnějších památek v Chorvatsku. Když byla stavba akvaduktu dokončena, jeden ze stavitelů, Onofrio della Cava, zahájil a dokončil stavbu dvou fontán, větší, která sloužila jako konec akvaduktu, a menší v roce 1438. Tyto fontány mají 16 stran a každá je zdobená kamennou maskou.

Pokud vás čeká cesta do Chorvatska a jednou ze zastávek je Dubrovník, rozhodně se u fontány zastavte, nebudete litovat.

Eltz Manor

Ve městě Vukovar je barokní zámek Eltz. Potomci Phillipa Karla von Eltz-Kempenicha nechali hrad postavit v 18. století. Byl arcikancléřem Svaté říše římské. Během prvního roku chorvatské války za nezávislost bylo panství zdevastováno, ale podařilo se mu ho zrekonstruovat v roce 2011. Dnes je tato krásná památka v Chorvatsku domovem Městského muzea ve Vukovaru, kde se nachází mnoho artefaktů, které připomínají historii Vukovaru.

Využijte last minute Chorvatsko a užijte si krásnou a levnou dovolenou.

 

Gregory Ninský

Grgur byl středověký chorvatský biskup v Ninu. Důrazně se postavil proti oficiálním kruhům církevního papeže. Zasloužil se o zavedení národního jazyka v bohoslužbách. Bohoslužby se do té doby prováděly pouze v latině a tak nebyly srozumitelné pro většinu populace. Díky tomu se křesťanství v chorvatském království nejen posílilo, ale také to bylo důležité pro chorvatský jazyk a kulturu. Tato chorvatská památka je ve Splitu a široce považována za krásnou. Legenda říká, že pokud se dotknete jeho prstu na noze, vyplní se vám vaše přání.