Není tomu tak dávno, co došlo k opětovnému otevření cestovních leteckých tras s Čínou. Čína totiž jako zcela první země před lety zavedla přísné restrikce, které měli vést k jedinému účelu. A to k zastavení šíření nebezpečné nákazy koronaviru po Číně a jeho okolí.

Po letech se tak zdálo, že je situace konečně stabilní a otevření cest proběhne zcela bez problémů. Ale brzy se dostávají na povrch zprávy, že situace ani zdaleka není tak ideální, jek se zdá.

V Číně problémy stále přetrvávají

Číňané jsou mimo jiné velice vášniví turisté. Můžeme je potkat všude po světě při objevování památek a kultur. Zkrátka se jedná o jednu z věcí, které patří mezi největší záliby a aktivity celých generací. Jakmile situace s COVID-19 umožnila otevření hranic, tak pochopitelně ohromné množství lidí okamžitě vycestovalo.

I samotné aerolinie museli ocenit, že se nakonec rozhodly úřady k tomuto jednoznačnému kroku. Jenže situace bohužel není ani zdaleka tak dobrá, jak se zpočátku uvažovalo.

Hned v úvodu problémy s nakaženými

Některé země, které s průběhem koronaviru měli opravdu velké starosti, jsou tak obezřetné i v dnešní době. Například Itálie se rozhodla všechny účastníky provozu z Číny jednoduše testovat. Samotní Číňané totiž vycestovávají s tím, že neabsolvují ani základní antigenní test ze slin, který by případně mohl nákazu odhalit. A výsledek? Bohužel se ukázalo, že hned v jednom z prvních letů byla více jak polovina posádky pozitivní na COVID-19. Aktuálně se tak intenzivně jedná s čínskými úřady o tom, jak zabezpečí zamezení cestování pozitivním osobám.

Na co být připraveni při cestování?

Ještě na jaře minulého roku v rámci EU byla dokonce povinnost v letadlech a na letištích nosit roušky. Ta ale byla před létem zrušena a v současnosti tak v rámci unie a většiny partnerů můžete cestovat bez problémů, nebo strachu z nepříjemností. Mít u sebe antigenní testy z nosu se ale vždycky doporučuje, protože sami můžete případně odhalit nákazu. Jinde je zase typické, že jej mohou požadovat hotely, přičemž zakoupení na místě je podstatně dražší než si jeden přibalit s sebou.