Infekcí vagíny houbami, obvykle kvasinkovými houbami (zejména Candida albicans), trpí tři ze čtyř žen alespoň jednou za život. K infekci může dojít v každém věku.

Příznaky vaginální mykózy

Hlavními příznaky vaginální mykózy jsou pálení a silné svědění pochvy. Ve většině případů se příznaky objevují také v oblasti ochlupení. Mohou se zvýšit před menstruací. Mimochodem, svědění je první známkou vaginální houby. Často se vyskytuje dlouho předtím, než se objeví ostatní příznaky.

Charakteristicky změněný vaginální výtok je dalším příznakem vaginální mykózy: ženy vždy mají nějaký výtok. Jenže je tak nepatrný, že si ho většina žen ani nevšimne. Jeho množství se během menstruačního cyklu mění. Normálně je čirý až mléčný a bez zápachu. Naopak, větší množství hrudkovitého bílého výtoku je jedním z charakteristických příznaků vaginální mykózy.

Možné příznaky vaginální mykózy jsou také bolest při pohlavním styku. Pokud se vaginální mykóza rozšířila do močové trubice, často se přidá bolest během močení.

Vhodná léčba

Plísňové infekce lze léčit léky, které jsou specificky účinné proti houbám – tzv. antimykotika. Pro léčbu vaginální mykózy se doporučují antimykotika, která se aplikují lokálně. Jsou dostupné bez lékařského předpisu. Koupíte je běžně v lékárnách. Pokud se stydíte, mrkněte na web gynella.com, kde objednáte účinné léky a také se dozvíte mnoho dalších informací.

V závislosti na přípravku se tato lokální antimykotika používají pouze jednou nebo jako třídenní nebo šestidenní léčba. Pokud výtok ani ostatní příznaky nemizí, je nutné navštívit lékaře a podstoupit vyšetření.

Vaginální mykóza je nakažlivá. Může být přenášen přímým fyzickým kontaktem mezi dvěma lidmi, ale také prostřednictvím kontaminovaných objektů. Pokud máte vaginální plísňovou infekci, váš partner se může snadno nakazit, proto se vyvarujte pohlavního styku bez ochrany a používejte pouze své hygienické potřeby.